O nas


Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Horyzonty Wyobraźni”

Skoro tu jesteś to zapewne szukasz miejsca dla swojego dziecka i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej.

Zanim jednak przeczytasz o tym konkretnym projekcie – zapraszamy do zapoznania się z tym, jakie są nasze główne założenia edukacji.

W ramach aktywności Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Horyzonty Wyobraźni” fundacja AleJa zapewnia codzienną opiekę oraz zajęcia edukacyjne dla maksymalnie 25 dzieci w wieku 3-6 lat. 
Działamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 17:00.

Ważny jest dla nas indywidualny rozwój dziecka, jego zainteresowania, pasje, predyspozycje – podążamy za dziećmi, aby razem z nimi odkrywać otaczający nas świat. Reguły współdziałania wypracowujemy wspólnie, dbając o nasze bezpieczeństwo, nasze granice i przekonania. Nie stosujemy nagród ani kar – dajemy sobie prawo do popełniania błędów, cieszymy się z sukcesów, wierzymy przy tym w niesamowitą moc motywacji wewnętrznej, nie zaś zewnętrznej.

„Szczęście dziecka nie jest jedynym celem, do którego dążymy; chcemy także by dziecko stawało się budowniczym samego siebie…”

– Maria Montessorii

Bardzo lubimy spędzać czas na dworze, nie tylko na okolicznych placach zabaw, ale także spacerując po parku, czy też skacząc przez kałuże.

Już od najmłodszych lat wdrażamy się do samodzielności i decyzyjności. Wprawdzie mamy ramowy plan dnia oraz lubimy rytmy i rytuały, ale cenimy również indywidualność i to, że każdy z nas potrzebuje i wybiera czasem coś innego. Wszelkie zajęcia są propozycją, z której można skorzystać. Pory posiłków są jedynie zaproszeniem – każdy sam decyduje, czy i kiedy jest głodny. Nie zawsze jednak można robić wszystko co się chce, ale zawsze można o tym powiedzieć i porozmawiać. Ważne jest dla nas, by dzieci czuły się bezpieczne, usłyszane i wzięte pod uwagę.

„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.“

Alexis de Tocqueville

Dzieci same decydują o sobie. To bardzo ważne. Uczymy się również przy tym uwzględniać innych, współdziałać w grupie, stawiać własne granice ale też dostrzegać i szanować granice innych osób. W relacjach z dziećmi stawiamy na autentyczną i szczerą relację.