O nas


Skoro tu jesteś to zapewne szukasz miejsca dla swojego dziecka i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej.

Zanim jednak przeczytasz o tym konkretnym projekcie – zapraszamy do zapoznania się z tym, jakie są nasze główne założenia edukacji i co nas napędza do działania. O tym wszystkim przeczytasz TUTAJ.

Domek HW to miejsce, w którym spotykamy się w kilkunastoosobowej grupie, by wspólnie doświadczać, przeżywać, odkrywać. Projekt domku kształtował się od kilku lat, wraz z tym jak nasze „pierwsze” dzieci rosły i osiągały wiek młodzieńczy. Od dwóch lat projekt nabierał kształtów i formy poprzez nasze codzienne działania. Byl to czas, w którym wspólnie szukaliśmy co dla nas oznacza naturalna edukacja, czym jest społeczność prawdziwie kształtowana przez dzieci i młodzież. 

I wreszcie nadszedł czas, gdy możemy i czujemy się gotowi, by oficjalnie otworzyć nasze drzwi na nowe osoby. 

Spotykamy się w grupie wiekowej 10+ (choć młodsi również się znajdą ;>), trzy razy w tygodniu w godz. 9:00 – 15:30. Jest to czas warsztatów, zajęć, wspólnych gier, przygód, podróży (również kulinarnych). Zahaczamy przy okazji o tematy zwykle kojarzone ze szkołą, ale nie jest to naszym priorytetem. Dzieci realizują obowiązek szkolny w ramach nauki pozaszkolnej, samodzielnie w domu bądź za pośrednictwem szkoły macierzystej np. Szkoły w Chmurze. Z nami zaś wspólnie tworzą demokratyczną społeczność, w której mogą rozwijać się i nabywać nowych kompetencji (edukacyjnych, społecznych, umiejętności praktycznych). 
Tworzymy przestrzeń na to, by w grupie doświadczać różnych rzeczy, poznawać swoje mocne i słabsze strony, odkrywać razem z innymi swoje zainteresowania oraz poruszać się w obszarze najbliższego rozwoju.

Chętnie wychodzimy i korzystamy z tego, co oferuje nam miasto (wykłady, warsztaty, otoczenie), chętnie zapraszamy do siebie różnych ludzi. Bywa, że nasz dzień wypełniony jest zajęciami a innym razem spędzamy czas jeżdżąc rowerami wzdłuż rzeki i szukając miejsca na ognisko.


Lubimy wspólnie czytać, lubimy wspólnie piec i gotować, lubimy rozmawiać i zastanawiać się nad przeróżnymi tematami: od mangi po kryptowaluty.

W domku towarzyszą nam aktywności związane np. z edukacją polonistyczną czy matematyczną, jak również aktywności związane z szyciem, filcowaniem, projektowaniem. Dbamy wspólnie o naszą przestrzeń w środku i na ogrodzie. Nie straszna nam praca sekatorami, ani mycie toalet 🙂

„Making it up as we go along”

CHris MercoglianoNie ma czasu na nudę, ale nuda też nas odwiedza. Bo wszystko co się dzieje, jest tylko propozycją, zaproszeniem do działania – każdy jednak decyduje za siebie, co z tego wybiera. Uczymy się przy okazji odpowiedzialności, nie tylko za siebie ale i za grupę. Sprawdzamy, kiedy nasze wybory wspierają nas i innych, gdzie są nasze granice i jak spotykają się one z granicami innych.
Nasza społeczność to nieustanny rozwój, w który zaangażowany jest każdy jej członek.